Jak na generálku dýmky

Jednou za čas je třeba věnovat dýmkám zvláštní péči a kromě přeleštění hlavičky a náústku je vhodné zkontrolovat stav kouřového kanálku a tabákové komory.

kouřový kanálek

Na rozdíl od některých kolegů dýmkařů čistím kanálek dřevěné části dýmky zásadně nasucho a alkohol používám jen pro náústek. K čištění používám vrták, kterým vrtím pouze rukou. Při pravidelné údržbě stačí použít jen jeden „konečný“ průměr. Pokud je nános staršího data, je vhodné nejprve použít tenčí vrták a postupně přidávat na průměru.

Nové dýmky jsou zpravidla vrtány průměrem kolem 3 mm. Osvědčilo se mi kanálek převrtat na 4 mm. Usnadní se kontrola tahu a sníží se tendence k ucpávání kanálku. Při vrtání dřeva nelze vrták prsty udržet ani při malém rozdílu průměrů, tak si pomáhám tím, že vrták chytím do kleští a opatrně otáčím hlavičkou dýmky. Přitom kontroluji, kdy špička vrtáku vykoukne v ústí kanálku. U levnějších dýmek se nebojím použít akuvrtačku.

V jednom setu pro údržbu dýmek jsem viděl velmi šikovný nástroj:

tabáková komora

K odstraňování příliš tlusté vrstvy karbonu je určen dýmkový klíč neboli výhrubník. Řada z nás ovšem dává přednost různým nožíkům nebo skalpelům, protože s nimi máme při čištění lepší cit.

Já k tomu účelu používám modelářský nožík s upravenou čepelí. Ostří je oblé, takže umožní sledovat i nestandardní tvar komory. Špička je vyhnutá, čímž se sníží riziko poškrábání dna, kde bývá karbonu minimum.


Pro zajímavost výhrubník s nastavitelným průměrem (nevýhodou je pevný tvar nože):

Komentáře