Oprava monitoru Samsung SyncMaster 223BW
Jistě jste si všimli, že spotřební elektronika je mnohdy vyráběna tak, že stěží dožije konce záruční doby. A LCD monitory nejsou žádnou výjimkou. Samsung SyncMaster 223BW jsem kupoval v červenci 2008 a vydržel přesně 20 měsíců.
Z toho poslední měsíc se projevovaly předsmrtné záškuby; pro tento typ monitoru zřejmě typické, jak naznačují různé diskuse o produktu.
… Monitor se zapne, ale je černý obraz, až tak za 1 minutu se rozbliká a rozjede se, někdy ho musím znovu vypnout a zapnout, aby naskočil…
… V posledních 14 dnech mi ani jednou normálně nenaběhl, musím pořád zapínat a vypínat, než konečně naskočí, a když naskočí, tak se zase na 3 vteřiny vypne, pak zas zapne, takhle problikává třeba dalších 20 minut…
… Pomalé zapínání, problémové nabíhání a problikávání je jen předvoj. Momentálně monitor nevypínám vůbec – naposledy jsem jej zapínal asi hodinu a půl…
Protože jinak mi monitor vcelku vyhovoval (až na velmi chabý vertikální pozorovací úhel), rozhodl jsem se, že se ho pokusím oživit. Vybaven hlubokým odborným základem – že eletrolyty stárnou – jsem se chopil šroubováku. Oprava byla nakonec snažší, než jsem čekal.
Deska zdroje
Základem spínaného zdroje je integrovaný pulzně-šířkový modulátor FSDM0565R produkující 13,5 V. Zajímavé je, že filtrační kapacita výstupu je vyšší než v katalogovém zapojení. Je to snad proto, že výrobce počítá s rychlou degradací nekvalitních kondenzátorů a nastavuje výsledné vlastnosti tak, aby odpovídaly dvěma rokům životnosti?
Kondenzátory na výstupu byly v tak zoufalém stavu, že z některých už vytékal elektrolyt:
Vadné elektrolyty na výstupu jsem nahradil kondenzátory Nippon Chemi-Con LXY/LXF, ostatní (malé kapacity) Rubycon ZL:
Budiž tímto řečeno, že i LCD monitory mohou být z kategorie DoDo, čili dodělej doma, a budiž toto povzbuzením pro ostatní.
15. 08. 2018: Stále bezchybně funguje.
Dobry den. Na chlup stejny problem, po dnesnim rozebrani monitoru, jsem se nestacil divit a pri shlednuti techto kondiku jsem radeji rychle priklopil z5 dekl, bo jak byly kondiky nasponove, vyvolavalo to ve mne pocit brzke exploze :-) Takze ma dnesni navsteva bude smer elektro a vase konstatovani DoDo me nemine :-)
S pozdravem a diky za clanek, ktery potvrdil mou domnenku.
Dobrej. Stejný problém. LCDčko jsem rozebral, kondíky pěkně nafouknuté. Ač mám LG, problém bude asi stejný. Zaběhnu pro nové kondíky, přeletuji a už se těším, až to bude opět fachat. Snad. Zatím díky
Zdravím, příznaky stejné – blikání, dlouhé zapínání (několikrát zapnout vypnout) a po těchto ohlašovaných předsmrtných křečích před pár dny totálně zdechnul! Naštěstí je ještě v záruce takže opravit a čus – samsung už nikdy!
Poprosil bych o hodnoty použitých kondenzátorů. Mám ten samý problém.
Monitor mám 28 měsíců, pomalu startuje a je v něm slyšet pískání. Taky jsem tipoval kondenzátory, ale neměl jsem odvahu se v něm vrtat. Díky
@Tomáš Kvita: Držel bych se původních hodnot (popř. hodnot uvedených v datasheetu FSDM0565R). Já jsem použil trochu větši hodnoty, protože jsem je měl v šuplíku.
Pískání mám při určitém nastavení jasu samozřejmě taky. Nastavil jsem jinak a dál to neřešil.
Kolego, bezva tip!!! Funguje to stejně i u monitoru 204B. Kondenzátory mohou být klidně Hitano (GES elektro) nebo Jamicon (GM elektro). Místo kapacity 820 uF lze použít 1000 uF.
Ještě jednou díky!
@toltec: Zdravím, nemůžu sehnat 820uF. Máte ty kondíky 1000uF vyzkoušené a jdou sehnat v GES či GM s vhodnými rozměry pro zabudování? Díky.
Děkuji autorovi tohoto článku za typ na opravu. Mám monitor SyncMaster 940 BF a stejný problém se zdrojem. Vyměnil jsem 4 ks kondíků, jen ty co byly nafouklé místo 820uF jsem dal 1000uF a ejhle zdroj maká jako nový. V opravně chtěli 1600,- Kč bez dopravy. Moje finanční investice byla 26,- Kč. Ještě jednou díky.
Dobrý den, potřebuji poradit. Dlouho se mi zapíná LCD monitor, když ho zapnu po dni. V průběhu dne je to mnohem rychlejší. Následující den zase čekám a v průběhu dne je to zase dobré. Může to být také problém se zmiňovanými kondenzátory? Děkuji
@Standa: Mně to takhle začínalo. Takže bych řekl, že se může jednat o stejný problém.
Jen je potřeba podotknout, že kondenzátory to musí být kvalitní s nízkým ESR a do 105 °C.
Jinak zase rychle odejdou.
Tak je to asi něčím jiným.kondenzátory tam totiž vůbec nejsou. Tak nevím.
@Standa: Zkusil bych se zeptat (a nejdříve prohledat archiv) na Elektroworld.info.
@toltec: Dobrý den, mohu se Vás zeptat, jak se otevírá kryt u SM 204B, abych se dostal k desce a ke kondíkům? Omlouvám se za tak primitivní dotaz, ale nechci to brát silou, asi je na to nějaký fígl. Díky za odpověď. Vladimír
Dobrý deň,
Ďakujem autorovi článku. Výmena kondenzátorov 1000mF SAMXON. LCD funguje ďalej. dík…
Mám stejný problém, není tu někdo z Olomouce nebo okolí, kdo by mi ty kondíky přepájel za láhev kvalitního alkoholu?
Díky
Ještě jednou doporučím Elektroworld.info, kde je (vzhledem k návštěvnosti) větší šance najít pomoc.
LCD FUJITSU SIEMENS SCALEOVIEW L19w-2 model W9ZA – jsem na něj zvyklej a nechtěl jsem se s ním rozloučit, když přestal startovat (jen blikala po 3s power LED) takže včera šroubovákem dnes pájkou, výměna všech 6 kondenzátorů na desce zdroje (4 byly lehce nafouknuté). Investice 30 minut času, 30 korun českých a ušetřeno 1380 Kč, což by chtěl servis. FUNGUJE TO! Díky za článek!
Dobrý den všem. Asi po 4 letech bezproblémového provozu se mi před týdnem nezapnul monitor LG L1953TR. Po týdnu co jsem jej odstavil jsem jej včera z legrace zapojil a ejhle normálně naběhl a šel opět perfektně celý den. Dnes je však opět a asi definitivně mrtvý. LG v Pardubicích jsem již oslovil ale tuším pálku. Poradíte mi prosím? Základní věci v elektronice svedu.
@Zdeněk: Proměřil bych zdroj a pokud bude mrtvý se zjevně nafouklými kondenzátory, zkusil bych je vyměnit (hádám, že tam bude něco jako 4 × 1000 µF, 1 × 680 µF a 1 × 470 µF).
Pokud to nepomůže, svěřil bych opravu někomu znalému, odstranění jiné závady může být o kus náročnější.
Oprava LCD monitoru LG Flatron L1953TR (1952S, a pod.)