Subwoofer s LAB12

Aktivní subwoofer s uzavřenou ozvučnicí o objemu 50 litrů je osazený 12" reproduktorem Eminence LAB12. Konstrukce ozvučnice je kompromisem mezi maximální tuhostí a minimální hmotností.

Ozvučnice

Materiál přední stěny je 30mm MDF, boky a zadní stěna 22mm MDF. Výztuže jsou z 15mm překližky. Vnitřní rozměry jsou 350 × 350 × 450 mm, objem zhruba 50 l. Zatlumeno je polyesterovým rounem stlačeným asi na čtvrtinu původního objemu.


Přestože jsou použité výztuhy poměrně husté, je 22mm stěna příliš tenká na to, aby byla ozvučnice v klidu. Komu nezáleží na hmotnosti, tomu doporučuji použít 30mm MDF a robustnější matrix.


Povrch jsem polepil kobercem nevalné kvality, díky kterému se subwoofer v interiéru opticky ztratí. Na zadní straně je umístěn konektor Speakon NL4MPR.

Elektronika

Dostatek výkonu obstará SPM 250 od Aldaxu a zpracování signálu SubSenior.

SubSenior – orientační měření

První měření ukázalo nepochopitelně vysokou hodnotu zkreslení. Zjistil jsem, že problém vzniká hned na vstupu. Dokonce po připojení zdroje signálu, kterým byla zvuková karta ESI Juli@, vyletí zkreslení tohoto zdroje. Symetrický vstup je řešen klasickým způsobem, tudíž není důvod, aby byl příčinou problému. A vzhledem k tomu, že orientace na neprůhledném plošném spoji není zrovna pohodlná, zvolil jsem nejjednodušší možné řešení – odřízl jsem další nepotřebné vstupy (včetně ochran proti napěťovým špičkám) a ponechal pouze vstup symetrický. Poté spadlo zkreslení na normální hodnoty.


Srovnání původního stavu a po úpravě (+6 dBu)

Korekce byly při měření nastaveny na největší šířku přenášeného pásma, tedy subsonic na nejnižší frekvenci a dolní propust na nejvyšší.

Dále mi není úplně jasné, proč je frekvenční rozsah téměř do 1 kHz. Pro uživatele je rozdíl nastovavat dolní propust s rozsahem 30 až 180 Hz (jak by mělo být dle specifikace), a nebo s rozsahem 30 až 800 Hz.

Deklarovaná strmost subsonic filtru je 24 dB/oct., ale ve skutečnosti je tomu tak jen při nastavení na spodní krajní hodnotu (15 Hz). Nastavením vyšší hodnoty se strmost skokem sníží a vypadá spíš jako 12 dB/oct.

Netuším, zda se jedná o chyby, nebo o vlastnost. Parametrický ekvalizér a regulace fáze fungují dle očekávání.


Komentáře